بازسازی طلافروشی هومهر یزد ، دفتر معماری دالان

معماری: دفتر معماری دالان

معمار مسئول: علی محمد شاه محمودی

موقعیت: ایران، یزد

تیم طراحی: حمیده غیاری، مریم باقری

مساحت: ۷۴ مترمربع

مساحت زیربنا:
۱۵۴ مترمربع

گرافیست: مارال خسروی، پروین اعتصامی

مشاور سازه: شهرام صلحی زاده

تأسیسات مکانیک:
احسان زینلپور

تأسیسات الکتریکی:
زارع، محمدی

اجرا: علی محمد شاه محمدی

تیم اجرا: ابوالفضل فلاح

عکاس: معین ایرانمنش

سال: ۱۳۹۸

جوایز کسب شده: کسب مقام دوم در مسابقه معماری آسیا ۲a -2020، راه یافته به مرحله نیمه نهایی مسابقه جایزه معمار۹۹

خورشید وخشت را دراین مکان گرد هم آوردیم تا ارج نهیم فرهنگ این دیار را

سوال اصلی طراحی و بازسازی طلافروشی هومهر یزد این بود که چگونه می توان در شهری با سابقه تاریخی فرهنگی، مغازه طلا فروشی طراحی کرد که علاوه بر پاسخگو بودن به نیازهای پروژه، به فرهنگ وشهر خود وفادار باشد و از کلیشه های موجود همچون استفاده از متریال های لوکس نیز فاصله بگیرد. با مطالعه و بررسی پیشینه شهر و عناصر تاریخی فرهنگی آن، صنعت سفال گری مورد توجه طراحان قرار گرفت. نکته قابل توجه ظروف سفالی، نقوش آن ها می باشد که بیشتر جنبه نمادین داشته و ریشه درآیین های کهن دارد. نگاره خورشید خانم یکی از نقوش باستانی در ظروف سفالی می باشد که ریشه در اهمیت خورشید در این اقلیم (گرم وخشک) و فرهنگ چندگانه پرستی داشته است. مفاهیم موجود در این موتیف تاریخی فرهنگی و همسویی آن با مفاهیم موجود در پروژه، همچون درخشندگی، نور و ارزش، طراحان را برآن داشت تا به عنوان الگوی طراحی از آن بهره ببرند. با بازنگری این موتیف بوسیله لامپ های کریستالی خورشید مانند، در وسط بشقاب سرامیکی، علاوه بر تامین نورپردازی مورد نیاز پروژه، سعی در معاصر سازی این ابژه در کالبد پروژه را کردند. تامین بشقاب ها با توجه به نیاز طراحان در طراحی و استحکام مورد نیاز، در کارگاه های صنایع دستی منطقه صورت گرفت.

در فرآیند طراحی پروژه پرداختن به موضوع ویترین در جایگاه ویژه ای قرار داشت. با بررسی وضعیت قبلی مغازه و خیابان محل پروژه که راستای طلا فروشی ها است، طراحان دریافتند که ویترین ها علاوه بر عدم کیفیت مناسب جهت فضای ایستادن و تماشای مشتری، با محل عبور و مرور عابرین در پیاده رو تلاقی دارد بنابراین مبنای شروع طراحی، با بازبینی دکور ویترین های سنتی و عقب نشینی آن از جداره پیاده رو در نظرگرفته شد.

در طراحی پروژه از الگوی هندسی ۳۱.۲ * ۳۱.۲ سانت، متشکل از پروفایل های فلزی ۱*۱سانت و بشقاب های محاط شده در آن ها بهره بردند. الگوی هندسی ذکر شده در نمای پروژه، به صورت یکپارچه بدون بازی های فرمی در نظر گرفته شد تا علاوه بر تاکید به متریالیتی متفاوت پروژه، نظم و خلوص را نسبت به نماهای آشفته همجواری ها، برای این بدنه شهری به ارمغان بیاورد.

منبع: خط معمار

گالری تصاویر: