بوتیک هتل دالان جهان / مهندسان مشاور پلشیر

نام پروژه: بوتیک هتل دالان جهان
معمار/ معمار اصلی : مهندسان مشاور پلشیر
تیم طراحی: محمدرضا قانعی ، اردشیر قانعی ، نریمان پیراسته
همکاران طرح: حسن عبدالهی ، فرزاد پاکدل
کارفرما: شرکت اتحاد میراث نقش جهان
زیر بنا: 900 متر مربع
تاریخ شروع: 1398
تاریخ اتمام : 1400
موقعیت: اصفهان، میدان نقش جهان

موقعیت قرارگیری ویژه این پروژه در قدیمی ترین کوچه مسقف اصفهان و در جوار میدان نقش جهان ، شرایط خاصی را برای این بنا ایجاد نموده است.

این بنا که دوران زوال خود را طی می نمود ، پس از حدود 10 سال که به حال خود رها شده بود، توسط مشاور شناسایی شد و پس از اخذ مشارکت چند تن از میراث دوستان، امروزه احیا شده است و به یکی از نقاط جذاب جنوب میدان نقش جهان تبدیل شده است.

این خانه در انتهایی ترین نقطه گذر مسقف سادات (یکی از اولین کوچه های مسقف اصفهان که تماما زیر ساباط خانه های اطراف شکل گرفته است و 300 متر طول دارد) قرار گرفته است . تیپولوژی جالب این گذر و همچنین نزدیکی به میدان نقش جهان باعث شده است، حیاط و بام این خانه بسیار منحصر به فرد باشد و با توجه به عدم وجود خانه های بلند مرتبه در حوزه بلافصل ، منظر بسیار خاصی برای بنا ایجاد شده است.

Ground Floor Plan

بخشی از این خانه میراثی است و بخشی نوساز است. عدم دسترسی خودرو به این بنا مسائل اجرایی خصی را برای بنا ایجاد نمود. از مهم ترین محدودیت هایی که در طراحی این بنا با آن رو به رو بودیم، تخریب بخش اصلی بنا در ادوار گذشته و ساخت یک سازه بتنی در میان عمارت بود. این امر عدم تجانس زیادی بین اصل بنای اولیه و ویژگی های تاریخی ، فرمی و ارتباطی آن ایجاد کرده بود.

تحریریه ایوان

گالری تصاویر: