خانه‌ی فیل‌ها در باغ‌وحش زوریخ/ دفتر معماری مارکوس شیتز

نام پروژه: خانه‌ی فیل‌ها در باغ‌وحش زوریخ
معماران: دفتر معماری مارکوس شیتز
موقعیت: زوریخ، سوییس
مساحت: ۸۴۴۰ متر مربع
سال: ۲۰۱۴
عکاسان: آندریاس بوشمن، دومینیک ورلی

ترجمه اختصاصی ایوان:

خانه‌ی جدید فیل‌ها در باغ‌وحش زوریخ در محوطه‌ی وسیع پارک فیل که به تازگی توسط کائنگ کراچن طراحی شده، تعبیه شده است.

Section

عنصر برجسته‌ی خانه‌ی جدید فیل‌ها سقف چوبی چشمگیر آن است که به صورت ساختاری پوسته‌ای با فرم آزاد و سطحی باریک درآمده است. این سقف در ساختاری شفاف و هزارتو-مانند حل می‌شود که رابطه‌ای ارگانیک با جنگل اطراف ایجاد می‌کند. سقف در فضای داخلی زیر خود، اثر جوی خود را آشکار می‌کند: گویی که نور خورشید از طریق سایه‌اندازی درختان و ساختار پیچیده‌ی سقف فیلتر می‌شود و باعث ایجاد اتمسفری می‌شود که به صورت مداوم در حال تغییر نور می‌باشد.

Floor Plan

سقف به صورت پوسته‌ای چوبی نازک و با دهانه‌هایی آزاد طراحی شده است. پانل‌های سه‌لایه‌ی پیش‌ساخته، در سایت خمیده شده‌ و شکل خود را به دست آورده‌اند و به یکدیگر متصل شده‌اند. بازشوها در همان سایت از درون این پوسته‌ی چوبی عظیم بریده شده‌اند. ساختار نما که به طور پیوسته در حال تغییر است از غشای برگ گیاهان تشکیل شده‌اند و تا لبه‌های سقف بالا رفته، مانند گروهی از مصالح ارگانیک در حال رشد به نظر می‌رسد که مناطق باربر ساختار را نشان می‌دهد.

پوسته‌ی نمادین سقف همراه با نمایی پویا پوشش جوی و تصویری گرافیکی از “ساخت و ساز طبیعی” را تشکیل می‌دهد که تمرکزِ جوهره‌ی طراحی آن، به هم‌زیستی بین معماری و لنداسکیپ می‌باشد.

منبع: آرکد دیلی

گالری تصاویر: