خانه‌ی مسکونی اس.اِی / شاتوتو

نام پروژه: خانه‌ی مسکونی اس.اِی
معماران: شاتوتو
سال: ۲۰۱۱
موقعیت : بنگلادش
عکاس: دنیل دامنیکالی

ترجمه اختصاصی ایوان:

حجم پوشش ساختمان این اقامتگاه سه‌طبقه یک مربع خالص است مصالح آن تک‌متریالی از جنس بتن می‌باشد. کُره، شکل آسمانیِ جهانی، در این پروژه به صورت دنیوی و به شکل مربع به بیان زمینی خود تبدیل شده است.

با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی داکا، واژگان معماری ساده انتخاب شدند و فضاهای سنتی مانند حیاط، حوضچه، گات (گام‌هایی به درون آب) و سبزینگی فراوان برای ادغام تیپولوژی‌های شهری و روستایی در این بافت شهری به کار رفته است.

سایت توسط ساختمان‌های چندطبقه احاطه شده است، مانند تماشاگرانی که به یک موضوع می‌نگرند. از این رو یک استراتژی طراحی درون‌گرا اتخاذ شد و حیاطی آبی را به عنوان حوضچه‌ای استخری در وسط خانه برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی قرار دادیم.

این رابطه‌ی درونی بین فُرم و وُید است که در قلب فلسفه لالون قرار دارد، و تبدیل به الهام‌بخشی زیربنایی برای این ساختمان شده است. این چهارضلعیِ باز در مرکز خود، هیچ را به تصویر می‌کشد.

جنوب و جنوب شرقی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در تابستان‌های گرم و مرطوب نسیم خنک و همچنین در زمستان‌ها گرمای مطبوع خورشید را به درون ساختمان آورند. محوطه‌ی آبی مرکزی به عنوان یک سیستم خروجی طبیعی عمل می‌کند و اجازه خروج هوای گرم را می‌دهد و حیاط میانی را به یک پناهگاه خنک تبدیل می‌کند.

Section

منبع: آرک‌دیلی

گالری تصاویر: