خانه حیاط آبی / دفتر آینه

نام پروژه: خانه حیاط آبی
معماران: دفتر آینه
مساحت: ۳۰۰ متر مربع
موقعیت: اصفهان ، ایران
سال: ۲۰۱۷
عکاس: فرشید نصرآبادی

شرح این متن توسط معماران ارائه شده است. خانه حیاط آبی خانه ای از یک خانواده اصفهانی است. زمین آن در بخشی از شهر اصفهان واقع شده است که تقسیم زمین تقریباً براساس الگوی شرقی-غربی بنا شده است. طبق قوانین فعلی، وقتی خانه ای در نیمه فوقانی زمین ساخته می شود، قسمت اصلی خانه در معرض نور مزاحم غرب است که خانه را از نور جنوبی که بهترین جهت روشنایی در اصفهان است، محروم می کند.

این بزرگترین چالش این پروژه بود هرچند که از طریق ارائه پروژه در قالب یک حیاط آبی، که در گذشته الگوی تاریخی خانه های این منطقه بود، با یک پاسخ معماری مواجه شد.

Section

برای اینکه “حیاط آبی” از حیاط ورودی خانه قابل دسترسی باشد و همچنین آزاد کردن ضلع جنوبی خانه، حجم خانه از همسایه خود جدا شده است. شکاف بین توده خانه و دیوار همسایه ایجاد شده است که در انتهای آن، از طریق تعدادی پله، حیاط آبی قرار دارد. به این ترتیب بخش داخلی خانه بوسیله شکاف آبی و در انتهای آن حیاط آبی به عنوان نقطه عطف کاملاً قابل دسترسی است.

در طبقه همکف، بعد از ورودی و در ضلع غربی مشرف به حیاط ورودی، تالار میهمانان قرار دارد. با عبور از آشپزخانه در کنار سالن میهمان، حیاط آبی که سهم خانه را از نور جنوبی دارد، خود را نشان می دهد، نور شرقی و جنوبی را برای هر دو اتاق نشیمن و اتاق خواب مستر مجاور آن فراهم می کند.

در طبقه فوقانی، کتابخانه و اتاق خواب مهمان مانند یک اتاق خواب کودک از منظره به حیاط آبی بهره می برند که از این منظره تا شکاف آبی مشرف هستند.

اتاق نشیمن شامل دو طبقه است که با حیاط آبی و اتاق نشیمن کوچک در طبقه بالا، در کنار هم، قلب خانه اصفهانی را به شکل “اندرونی” ایجاد می کنند.

کاشی های آبی رنگ، تاریخ و خاطره شهر اصفهان را یادآوری می کنند و در ترکیب با آجر، خشونت این سرزمین در نظر غرب کاهش می دهند.

فضاهایی که به ناچار به حیاط اصلی و نور غربی باز شده است، از نوعی حصیر خانگی آفتاب گیر (بافته شده از چوب قرمزهای قرمز بومی اصفهان)، شدت تابش نور غرب را تنظیم کرده و تیرها را به داخل آن نفوذ کرده اند.

این خانه با رنگ قرمز، کاشی های آبی و حیاط آن، مجموعه ای از عناصر هویتی، به یاد ماندنی و ضمنی را برای این خانواده اصفهانی فراهم کرده است.

تحریریه ایوان

گالری تصاویر: