خانه قانعی – مهندسان مشاور پلشیر

نام پروژه: خانه قانعی
معمار/معماران: دفتر معماری پلشیر
معمار اصلی: محمدرضا قانعی – اشکان قانعی
تیم طراحی: محمدرضا قانعی – اشکان قانعی – لیلا ایزدی – شهاب محمودی – اردشیر قانعی
متراژ: ۵۳۰ متر مربع
سال طرح: ۲۰۱۳
موقعیت: اصفهان
عکاس: فرشید نصرآبادی

خانه ما یک خانه قدیمی بود که در ضلع جنوبی خانه پدر من واقع شده بود. وقتی بچه ها بزرگ شدند ، فضای بیشتری لازم بود و این باعث شد که به فکر بازسازی باشیم ، بنابراین ما دو اتاق دیگر در طبقه آخر ، ضلع شمالی ساختمان موجود اضافه کردیم. همانند دیگر بناهای ایرانی باستان مانند کاخ چهل ستون ، ایوانی (بالکن) در بالای این دو اتاق جدید ساخته شده است که می تواند فضای یکپارچه ای را فراهم کند که تمام خانواده را در کنار هم پناه دهد. پس از آن ، یک راه سواره در ضلع شرقی ساختمان ساخته شد ، که راه سواره، خانه ما (در خیابان میر) را به گاراژ خانه پدرانم متصل می کرد ، ورودی آن در کوچه پشتی (کوچه حمید) واقع شده بود. سرانجام ، راه پله ای با سه راه پله ساخته شد تا قسمتهای شرقی و غربی ساختمان را به هم متصل كند. همچنین نقش سازه ای مشترک به عنوان یک محور دقیق از خانه پدران من دارد. این سه راه پله دایره سیرکولاسیون را در دو جهت افقی و عمودی فراهم می کند.

پوشش آلومینیمی مکعب اصلی شکلی معاصر به سیستم کنترل نور و دید خانه های قدیمی ایرانی(ارسی) شباهت دارد که در آنها می توانند از طریق شیشه های رنگی پنجره ها، کنترل و دید کامل به بیرون و با وجود نور مناسب داشته باشند . از خارج پنجره ها امکان مشاهده وجود ندارد اما یک دید مبهم و غیر شفاف دارد.

سیستم سیرکولاسیون شکل جدیدی از سیستم گردش خانه های پارسی قدیم است که انتقال افقی را به سه سطح عمودی فراهم می کند ، و باعث می شود اتصال اعضای خانواده ابدی و بی انتها باشد.

در این پروژه ، گیاهان نقش مهمی مانند سایر قطعات ساختمان دارند. درخت توت قدیمی در وسط حیاط تماشای هر بیننده ای را به خود جلب می کند ، که به دنبال آن تصویر درخت سرو جوان در انتهای پله ها وجود دارد و این تصویر خارق العاده از گیاه با تصویر درخت کاج قدیمی به پایان می رسد که در خانه پدری من واقع شده است.

تحریریه ایوان

گالری تصاویر: