ساختمان مسكوني ستاره گلستان / مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان

ساختمان مسكوني ستاره گلستان
معمار : محمدرضا نيكبخت
مدير پروژه و همكار طراح : بيتا برنا
تیم طراحی: شهریار قاسمی، هاله تمدن‌نژاد، شقایق ابریشمی، شهرزاد شهنام، شهرزاد نیک‌بخت
گروه نظارت معماري : مهدی فرج‌الله‌پور، احسان پورصرافي، عليرضا ناطقي { Under construction }
مشاور طراحي : مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان
كارفرما : شركت ستاره عمران زمين
مدير اجرا: امير زماني
مدير پروژه : جواد مقدم
موقعیت: ایران، تهران، اقدسیه
مساحت: ۹۲۸۰ متر مربع
عكس : محمدحسن اتفاق

پروژه‌ی معماری ساختمان مسکونی ستاره‌ی گلستان در خیابان گلستان شمالی واقع در محله‌ی اقدسیه‌ی تهران قرار گرفته است. موقعیت قرارگیری این پروژه، امکانات و تجهیزات رفاهی آپارتمانی با استاندارد بالایی را فراهم می‌کند، که برای افزودن کیفیت بالا به تجربه‌ی زندگی ساکنان در نظر گرفته شده است. امکانات شامل یک استخر شنا، یک لابی مجهز و یک اتاق مهمانی است که انتظارات ساکنین را برآورده می‌کند.

Floor Plan

این ساختمان به صورت توده‌ای پویا با سیمان سفید و سایبان‌های چوبی در هماهنگی با بالکن‌های سبز در نظر گرفته شده است. براساس مورفولوژی خیابان‌های اطراف، نمای ۳۶۰ درجه به سمت نمای ساختمان وجود دارد و از منظر عابر پیاده، هر چهارگوشه‌ی ساختمان دارای نماهای اصلی هستند. فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های توده‌ی ساختمان، فرم منحصر به فردی ایجاد می‌کند و نما را پویا به نظر می‌رساند و از لبه‌های یکنواخت یک مکعب توپر جلوگیری می‌کند.

Lobby
Plan
Entrance

از آنجایی که تهران دارای آب و هوای سرد نیمه‌خشک با تابش شدید خورشید است، طراحان در نظر دارند که برای جلوگیری از نور شدید خورشید تابستان، بازشوی دومی را به عنوان سایه‌بان روی پنجره‌های بزرگ اضافه کنند. فرم روی سایه‌بان‌ها با الهام از روش سنتی طراحی سایه‌بان به نام «شناشیل» در خانه‌های قدیمی ایرانی و الگوی خود را از لباس باختران (یکی از نژادهای ایرانی) وام گرفته است. هر پنجره و بالکن با جعبه‌های گل بزرگ در جلوی خود همراه است تا فضایی زیبا و دلنشین در فضای داخلی و خارجی ساختمان ایجاد کند.

Residential Bedroom
Lobby
Residential Bedroom

ورودی عابر پیاده به بنا در یک خیابان شیب‌دار باریک قرار گرفته است، از این رو معمار پسرفتی را در سطح ورودی طراحی کرده است تا رواقی دلپذیر شبیه معماری بومی خانه‌های تاریخی ایرانی ایجاد کند که هم به ساکنان و هم به عابران اطراف خدمت می‌کند. در دیوارهای طبقه‌ی همکف از سنگ قهوه‌ای گرم و کاشی‌های آبی لعاب‌دار در تضاد با رنگ سفید بقیه‌ی ساختمان استفاده شده است. اگر چه هارمونی مصالح به کار رفته در طراحی داخلی ساختمان دارای هارمونی گرم سنگ و چوب و بافت متنوع در امر ایجاد فضایی دلپذیر و راحت و پرهیز از فضاهای خسته کننده برای ساکنین است.

Diagram
Design Process

گالری تصاویر:

مطلب قبلینشست 173 از سلسله نشست های هرم پی ” گفتگوهای بزرگان هنر، معماری و شهرسازی “ « دکتر جهانگیر درویش »
مطلب بعدینشست 173 از سلسله نشست های هرم پی ” گفتگوهای بزرگان هنر، معماری و شهرسازی “ « دکتر جهانگیر درویش »