موزه ی معماری و خلاقیت خانه تاریخی صفوی / مهندسان مشاور پلشیر

نام پروژه: موزه ی معماری و خلاقیت خانه تاریخی صفوی
معمار/معماران: دفتر معماری پلشیر
معمار اصلی: محمدرضا قانعی – اردشیر قانعی
تیم طراحی: اشکان قانعی – ناره گراگوسیان – محمد امین ربیعی – فرزاد پاکدل
متراژ: 1700 متر مربع
سال طرح: 2014
موقعیت: اصفهان
عکاس: مهدی قلعه بیگی

اختصاصی ایوان:

موزه ای از تعاملات خلاقانه
قصد داشتیم موزه ای با موضوع معماری و خلاقیت ایجاد نماییم.با این هدف ابتدا مکانی برای این موزه پیدا کردیم .

خانه تاریخی که خود اثری از معماری اسلامی دوره صفویه است و در یکی از محله های تاریخی و ارزشمند شهر اصفهان که مهد معماری ایران هست قرار گرفته است.

در گام نخست می بایست خانه را مرمت می کردیم و در گام دوم می بایست نمایشگاه ها و اطلاعاتی از تاریخچه و دست آورد های معماری و فعالیت های خلاقانه را فراهم می نمودیم.

پس از بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدیم که بهترین ایده برای این امر، این است که موزه را با “تعامل خلاقانه” با مخاطبین شکل بدهیم.به این نحو که چه در خصوص مرمت و چه آثار، کاملا به صورت تعاملی پیش بروند.

با این ایده می توانستیم در سریع ترین حالت و با بیشترین پویایی موزه را شکل دهیم.
از این رو فعالیت های اجرایی و مرمتی را به نوعی ،بخشی از فعالیت های موزه قلمداد کردیم ، دفتری در این خانه ایجاد نمودیم و با ساماندهی اولیه محیط ،درب خانه را بر روی عموم گشودیم.فرصتی را فراهم آوردیم تا انسان امروز با حضور در این خانه ارتباطی بی واسطه با بنا و مرمت ان برقرار نماید. براین اساس موزه جنسی از بر انگیختگی را برای مخاطبانی که در زمان حال در ان قرار می گیرند، به نمایش می گذارد.

Ground Floor Plan

دیگر اشیاء و اجزای موزه را نیز به صورت تعاملی با مخاطبین فراهم آوردیم.مبلمان موزه را به مسابقه گذاشتیم (Seat Prize) و ظروف و اسباب دیگر را در ورک شاپ های تعاملی ساختیم.

دیوار نگاری هارا با همکاری ساکنین محله ی جلفا طراحی و اجرا نمودیم و کلیه محتویات علمی لازم را با برگزاری سمینار ها و نشست ها و کلاس ها جمع اوری کردیم.

انعطاف بسیار بالا فضا باعث شده است تا به امروز نیز این فرایند دوام داشته باشد و روز به روز به محتویات و آثار موزه اضافه شود.

گالری تصاویر: