کافه دِن‌دَا کوانگ ترانگ / دفتر معماری کی‌سوُل

نام پروژه: کافه دِن‌دَا کوانگ ترانگ
معماران: دفتر معماری کی‌سوُل
مساحت: ۱۸۰ متر مربع
سال: ۲۰۲۱
موقعیت: ویتنام
عکاس:
استودیو والور
معمار اصلی: هوین دِنگوین

ترجمه اختصاصی ایوان:
هنگامی که در مورد این کافه صحبت می‌شود، اکثر مشتریان فوراً شاخصه‌های برجسته جو قدیمی و مدرن شهر سایگون را به یاد می‌آورند. به همین دلیل است که دفتر معماری ما در ژراحی آن از رنگ‌ها و جزئیات متمایز سایگون الهام گرفتند تا پیوستگی زنجیره را بازگرداند و همچنین جو جدیدی از جدیدترین غرفه‌ی قهوه‌فروشی این کافه را برای مشتریان به ارمغان آوردند.

ما از رنگ‌هایی که در خانه‌های قدیمی به راحتی دیده می‌شوند، سبز خزه‌ای و زرد سوخته، به‌عنوان رنگ‌های اصلی در فضای اینجا استفاده کردیم. همچنین از تایل‌های سفالی مشبک در نما و به عنوان بخشی از پنجره استفاده کردیم تا نور خورشید غروب را جذب کرده و فضا را سرزنده‌تر و گرم‌تر کند. اغراق نیست اگر دفتر معماری را به عنوان یک نقاش با طراحی‌های احساسی در این پروژه عنوان کنیم، از مصالح پس‌زمینه‌ی آجری قدیمی که کل فروشگاه را فرش کرده تا تقسیم‌بندی فضایی، که همچنان قصد دارد مانند یک “خانه”‌ی واقعی چیدمان شود.

در طبقه‌ی همکف، یک دیوار قدیمی را همراه با یک سیستم قاب آهنی با رنگ سبز خزه‌ای تنظیم کردیم، درست مانند قاب‌های پنجره‌ای که اغلب استفاده می‌کنیم. با توجه به اینکه فضای آماده‌سازی نوشیدنی نیز با تایل‌های کوچک آجری قدیمی ساخته شده که یادآور اجاق‌های چوبی قدیمی است که مادربزرگ‌ها و مادرهایمان با آن کار می‌کردند. در طبقه‌ی بالا، تصویر لوگوی برند با یک کاراکتر بزرگ D شکل و رنگ آبی در دسته‌های پله‌ها ادغام شده‌اند. در این طبقه، فضا مانند یک سالن نشیمن با رنگ‌بندی مدرن‌تری چیده است.

صندلی‌های چوبی بامبو و حصیری همراه با میزهای گرد و پایه‌های شیک، کاناپه‌هایی در کنار میزهای شیشه‌ای ترکیبی است که استفاده شده تا فضای راحتی برای مشتریان ایجاد شود و از فضا مورد استفاده قرار گیرد. مخصوصاً باید به فضای دکور با قفسه‌های آهنی زنگ‌زده نیز اشاره کنیم. این جزئیات ارزشمند به عنوان یک ویژگیِ نوستالژیک از فضای “سالن نشیمن” خانه‌های قدیمی است که یادآور میز تلویزیون‌های چوبی یا صندوق‌های روزنامه‌های قدیمی، قمقمه، و کاست‌های قدیمی می‌باشد.

همچنین در این مکان، تصویر لوگوی این برند نیز بسیار هماهنگ با محیط داخلی نشان داده شده، و نور زردرنگ گرم از آخرین محصولات تولید شده از چراغ‌های سیلیکونی ال‌ای‌دی موجود در بازار استفاده شده، که موقعیت خوبی برای عکس گرفتن مشتریان در این کافه فراهم می‌کند. “خانه‌ی قدیمی” دن‌دا همچنین دارای پشت‌بامی است که همه‌ی خانه‌های قدیمی دارند. این پشت‌بام تبدیل به فضایی راحت شده که یک میز دسته‌ی جمعی بزرگ با گیاهی در مرکز آن ایجاد شده و مناسب برای جمع‌های خانوادگی یا دوستانه است. همچنین میزهای انفرادی برای زوج‌هایی که می‌خواهند از غروب آفتاب در اینجا لذت ببرند وجود دارد.

این کافه همراهی است که وظیفه‌ی طراحی فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود را برای توسعه‌ی بیشتر در بازار اف اند بی به دفتر طراحی ما سپرد. طراحی‌های ما، نه تنها بر اساس معیارهای برند بوده، بلکه هنگام تجربه‌ی فضا، خود را در موقعیت مشتری قرار می‌دهیم تا بهینه‌ترین طراحی را انجام دهیم.

منبع: آرک دیلی

گالری تصاویر:

مطلب قبلیدومین جایزه‌ی ملی مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر ایران
مطلب بعدیمرکز معماری اسلامی برگزار می نماید:نمایشگاه آثار هنرمندان آینه نگار