خانه و استودیوی پالارس / دفتر معماری ورتیکال

نام پروژه: خانه و استودیوی پالارس
معماران: دفتر معماری ورتیکال
موقعیت: مکزیکوسیتی، مکزیک
مساحت: ۳۱۸ متر مربع
سال: ۲۰۲۰
عکاس: رافائل گامو

ترجمه اختصاصی ایوان:

خانه‌ای برای یک مجسمه‌ساز که آثارِ عشقِ او به اشیاء را در فضای خام خود پنهان می‌کند. خانه و استودیو پالارس، نتیجه اثری است که از ماهیت مجسمه‌های این مجسمه‌ساز یعنی «ادنا پالارس» الهام گرفته شده است. همچنین نیاز به وارد کردن نور کافی به فضاهای مختلف احساس می‌شد. این پروژه از سه حجم تشکیل شده که هر کدام توسط یک حیاط از دیگری جدا شده‌اند، این پروژه قصد دارد یک توالی فضایی غافلگیر کننده داشته باشد، در آن زمان، مرزهایی که دربرگیرنده فضا هستند، خشن هستند و امکان ایجاد حسی از درون‌گرایی را می‌دهند، جایی که وقار و شایستگی لازم که برای خلق آثار هنری ادنا ضروری می‌باشد را داراست.

Main Floor

خانه‌ای برای ادنا پالارسِ مجسمه‌ساز، پاسخگوی نیاز او به سکونت در فضایی در کنار کارگاهش است. این اثر از ماهیت مجسمه‌های او الهام گرفته شده است. این پروژه از سه حجم تشکیل شده که هر کدام توسط یک پاسیو از دیگری جدا شده‌اند، یک توالی فضایی شگفت‌انگیز را پیشنهاد می‌کند که از راهرویی با دیوارهای منگنه‌شکل شروع شده و همه‌ی فضاها را به مانند ستون فقرات به هم متصل می‌کند.

فرآیند طراحی در مرحله ساخت و ساز با پذیرش تغییراتی که ادنا خواستار آن بود، گسترش یافت. این طراحی‌ها از مجسمه‌های تعبیه شده در دیوارها و کف گرفته تا تمهیدات ساده در مورد نحوه‌ی سکونت او در فضا را در بر می‌گیرند. استودیوی طراحی که در ابتدا در پروژه اصلی برنامه‌ریزی نشده بود، به دلیل داشتن سقف بتنی به شکل دندانه‌های اره‌ی صنعتی که لهجه‌ای بروتالیستی به پروژه می‌دهد، متمایز شده است.

Longitudinal Sections

سیستم ساختمانی از آجر قرمز باربر و یک تیرهای چوبی تشکیل دهنده‌ی نیم‌طبقه تشکیل شده است. این مُدول، نظم همه‌ی عناصر را در فضا همراهی کرده و در برخی موارد، این سیستم ساده، پیچیدگی زینتی پیدا می‌کند، همان اتفاقی که در پانل‌های دیواری می‌افتد، جایی که نیمی از پارتیشن‌ها با ژستی مجسمه‌گونه به بیرون چرخانده شدند

منبع: آرک دیلی

گالری تصاویر:

مطلب قبلیآکادمی شطرنج شانگهای / دفتر طراحی معماری تونگجی
مطلب بعدینشست 175 اندیشکده هرم پی ” رونمایی از کتاب مرجع معماری داخلی “