آکادمی شطرنج شانگهای / دفتر طراحی معماری تونگجی

نام پروژه: آکادمی شطرنج شانگهای
معماران: دفتر طراحی معماری تونگجی
موقعیت: شانگهای، چین
مساحت: ۱۲۴۲۴ متر مربع
سال: ۲۰۱۳
عکاس: استودیو زد.وای

ترجمه اختصاصی ایوان:

پر سر و صدا و بازیگوش:
سایت ساختمان آکادمی شطرنج شانگهای که در جاده‌ای پر رفت و آمد در غرب نانجینگ در شانگهای واقع شده، کشیده و باریک است. طول آن از شمال به جنوب ۱۴۰ متر و عرض آن از شرق به غرب ۴۰ متر می‌باشد.

Axonomteric

در این پروژه ماهیت معماری سنتی چین در ادغام با باغچه‌ها و دیوارها و بازآفرینی فضاهای سنتی با رویکرد مدرن ارائه شده است. وجود باغچه‌ها باعث شده کل ساختمان با مفاهیم چینی پر شود و در عین حال فرم یکپارچه ایجاد شود. این ساختمان خود را بی‌صدا و آرام در یک جاده‌ی شلوغ در غرب نانجینگ ارائه می‌دهد، و در این جاده‌ که طعم سنگین تجاری دارد، خود را از ساختمان‌های اطراف جدا کرده و تصویر فرهنگی خود را برجسته می‌کند.

Concept

گشوده و درونگرا:
سایت ساختمان آکادمی شطرنج شانگهای “محفظه‌ای” شکل، طولانی و باریک است. طول آن از شمال به جنوب ۱۴۰ متر و عرض آن از شرق به غرب ۴۰ متر است. فضای بسته‌ی آن مشرف به خیابان تجاری باز شده اما فضای داخلی آن، «محفظه‌ای» درونگراست.

در جهت عرض، فضاهای وید و فضاهای واقعی از داخل به خارج در کنار هم قرار گرفته‌اند. باغچه‌ها با دیوارها از هم جدا شده‌اند، در حالی که دیوارها را در هم می‌شکند و برای فضای بیرونی در محدوده‌ای محدود گسترش پیدا می‌کند. دیوارهای “شطرنجی” مانند یک غربال سبُک عمل کرده و فضاهای خالی را در امتداد فضای داخلی ایجاد کرده است.

چیدمان برنامه‌ی فضایی از ویژگی‌های سایت، در جهت کشیده‌تر آن پیروی می‌کند. مادامی که کاربران به درون ساختمان وارد می‌شوند، شخصیت‌ فضاها، از پویایی به آرامش، از برون‌گرایی به درون‌گرایی منتقل می‌شوند. این توالی برنامه‌ای به ترتیب، لحاظ شده‌اند که عبارتند از لابیِ باز، سالن بازی عمومی و تالارهای نمایشگاهی.

منبع: آرک دیلی

گالری تصاویر:

مطلب قبلیمرکز معماری اسلامی برگزار می نماید:نمایشگاه آثار هنرمندان آینه نگار
مطلب بعدیخانه و استودیوی پالارس / دفتر معماری ورتیکال