خانه‌ی کلبادی – دفتر معماری ال ای دی

نام پروژه: خانه‌ی کلبادی
معماران: دفتر معماری ال ای دی
معمار ارشد: شهاب میرزائیان
موقیعیت: گرمسار، ایران
مساحت: ۵۰۴ متر مربع
سال: ۲۰۲۱
عکاس: هامون مقدم

خانه‌ی کلبادی یک پروژه‌ی مسکونی در بافت شهری گرمسار می‌باشد. از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در حجم و فرم پروژه، ضوابط ساخت ۷۰ درصدیِ سطح زمین در این شهر، موقعیت سایت و توسعه‌ی محله بوده است. اما طراح برای دستیابی به یک توده‌ی حجمی که بتواند به سوالات اساسی طراحی پاسخ دهد، راه دیگری برای تعیین حجم ساختمان انتخاب کرده است. سوال اصلی طرح این بود که چگونه می‌توان یک واحد مسکونی (خانه) مستقل را بر اساس ضوابط شهری در یک زمین شهری (اینفیل) تعریف کرد، به گونه‌ای که این خانه قابلیت‌های فضایی مناسبی را برای زندگی یک خانواده فراهم کند.

Diagram

توده‌ی حجمی پروژه با پیشروی به سمت گذرگاه شهری (لبه‌ی شیب‌دار) و ایجاد فرورفتگی در وسط پروژه به سطح اشغال مجاز وفادار مانده و سعی در افزایش فضای سه بعدی در مترمکعب و فضای داخلی پروژه داشته است. بدین ترتیب یک حیاط مرکزی در دل پروژه شکل گرفت. این حیاط مرکزی نسبت به تمامی فضاهای پروژه به صورت گودال باغ عمل کرده و دارای ارتباط تا بالاترین سطح ساختمان می‌باشد. با این حال، هدف از ایجاد آن، بازخوانی حیاط‌های مرکزی خانه‌های سنتی نبود. اما از نظر کارایی و سطح جذب نور، تمامی فضاهای پروژه می‌توانند نور خود را از حیاط مرکزی تامین کنند.

Section

این پروژه از سمت خارجی خود به شکل چند مکعب آجری بسته شکل گرفته است. این مکعب‌ها فضاهای کاربردی متفاوتی را در خود جای می‌دهند و در نهایت به شکل سه گلدان بزرگ در مقیاس شهری روی پشت‌بام خودنمایی می‌کنند. جهت اتصال نیروهای امدادی در صورت بروز حادثه، در هر طبقه یک قسمت از پوسته‌ی آجری به صورت ریل و فضایی کوچک و تو خالی در نظر گرفته شده است. تا امکان ورود نیروهای امدادی در زمان وقوع حادثه‌ی احتمالی فراهم شود.

منبع: آرک دیلی

مشاهده پروژه در اینستاگرام
Iwan_Magazine

گالری تصاویر:

مطلب قبلیویلای جلال‌آباد / دفتر معماری حجم سبز
مطلب بعدیکارگاه پارچه‌بافی / آتلیه رواق