ساختمان اداری-تجاری سهروردی / مهندسان مشاور سروستان

نام پروژه: ساختمان اداری-تجاری سهروردی
معماری: مهندسان مشاور سروستان
معماران: مانلی افشنگ، مهفام کوشش
تیم طراحی: مهسا الهی وفا، فرزانه خلیلی، شیدا بنی‌هاشمی
موقعیت: خیابان سهروردی شمالی، کوچه‌ی اشراقی
مساحت زمین: ۲۰۰ متر مربع
مساحت زیربنا: ۱۰۲۵ متر مربع
تاریخ: ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹
عکاس: پرهام تقی‌اف

پیشینه‌ی حضور بازیگران و نویسندگان و کارگردانان تئاتر و صنعت سینمای کودک، در یک بنای ۵۰ ساله‌ در کوچه‌ی اشراقی، داستانی جالب و بیاد ماندنی دارد که ما را برای حفظ این خاطره، و شکل‌گیری کانسپت اولیه‌ و چگونگی ارتباط درون و بیرون بنا هدایت کرد. هنرمندان و عروسک‌ها و ماسک‌ها مانند زی‌زی گولو و غیره سال‌ها به درون بنا آمد و رفت می‌کردند و اکنون این خاطره در حال پاک شدن می‌باشد پس ما صحنه‌ای را برای نمایش آنچه در درونش می‌گذرد مشرف به سمت شهر تجسم کردیم.

این ساختمان در حد فاصل بافت مسکونی و تجاری-اداری خیابان سهرودی قرار گرفته بود و کاربری جدید آن اداری-تجاری شد. بنابراین این صحنه می‌بایست به سمت فضای عمومی شهر تنظیم شود و مانع مزاحمی برای بناهای مسکونی به وجود نیاورد.

بدنه‌ی شرقی و غربی بنا تقریبا به طور بسته طراحی شد تا فضاهای اصلی تنها توسط پنجره‌های کشیده و باریکی در ارتفاع پایین بتوانند نور طبیعی بگیرند اما به بناهای مسکونی همسایه‌، دید مستقیم نداشته باشد.
بدنه‌ی شمالی این صحنه به صورت شفاف طراحی شد تا ردپایی از رویدادها، رفت و آمدهایی قدیمی توسط مصالح بومی و دست‌ساز در هر گوشه از فرم بنا وارد شده و داستانی را به زمینه‌ی بنا اضافه می‌کند.

ارتباط بصری بین درون به بیرون، برای ایجاد تداوم حضور در ارتباط بین شهر و ساختمان، با استفاده از حضور گسترده‌ی فضاهای اداری و تجاری شکل گرفت.

کل فضاهای اداری به صورت یک سالن یکپارچه با قابلیت تقسیم‌بندی‌های فضایی در آینده و انتصابات مورد نیاز طراحی شد و جهت ایجاد حریم خصوصی در فضاهایی که بدان نیاز دارند، این اتاق‌ها در جنوب واحدها قرار گرفتند.

گالری تصاویر:

مطلب قبلینشست 169 از سلسله نشست های هرم پی ” شورای عالی شهرسازی و معماری «جایگاه، وظایف،اهداف» “
مطلب بعدیچهارم آبان ماه سالروز ثبت جهانی محوطه میراث جهانی چغازنبیل